Vissza a fooldalra

"Egyedül félszárnyú angyalok vagyunk, s csak úgy tudunk szárnyalni, ha összekapaszkodunk"

  

Vajákosság, sámánizmus

Az Újvilágon időtlen idők óta éltek vajákosok, és egyéb varázstudók. Ők éppen olyan mágiahasználók, mint a most szaporodó varázslók, de módszereik kevésbé "tudományos" alapokon nyugszanak. Nem is csupán mágiahasználatról beszélhetünk itt, hiszen jó pár esetben semmilyen mágikus tevékenységről nincs szó. A vajákosság, és az egyéb bűvös foglalatosságok sok különféle ismereten, hiedelmen, megfigyelésen, tapasztalaton nyugvó szerteágazó tevé-kenységrendszerek. Ezen mesterségek alkalmazása ráolvasásból, bűvölésből, gyógyfőzetek készítéséből, megigézésből és egyéb furcsa dolgokból áll.

A vajákos

A vajákos olyan személy, aki - a néphit szerint - csodálatos, misztikus erőkkel van kapcsolatban, és használni is tudja azokat. Egy-egy kisebb településen, közösségben a vajákos gyakran helyettesíti a papot, a varázslót, a "egészségügyi és hírközlő szerveket", néha a falufőnököt is. A vajákos mágia mellett szinte mindegyiknek van valamilyen fokú ismerete a sebek és betegségek gyógyítása, a gyógynövények gyűjtése és feldolgozása, és a jóslás területén. A legtöbbje rengeteg legendát, mesét, egyéb történetet ismer, és sok olyan ismerettel rendelkezik a világról, amivel senki más a településen. Van ahol tisztelet, van ahol félelem, és van ahol gyanakvás, vagy megvetés az osztályrészük. Titkaikat féltékenyen őrzik, és nem fogadnak fel túl sok inast, vagy tanulót. Azért életében egyet - az utódját - szinte mind kitanít. A vajákos mágia jó pár településen tiltott dolog. Máshol csak ártó formáját tiltják és üldözik. Ha vajákost átokmondáson, vagy egyéb ártó mágián érnek, az kellemetlen dolgokhoz vezethet. A törvényektől és a közállapotoktól függően az alkalmazót elkergetik, lecsukják, kivégzik, vagy a helyszínen meglincselik. Egyes városokban bejelentett, és szigorúan ellenőrzött vajákosok működnek, akik gyógyítanak, jósolnak, átkot űznek, és más hasznos dolgokat művelnek (és csak titokban űzik mágiájuk sötétebb varázslatait).

Vajákos mágia

A vajákos mágia varázslatai elég erőteljesek, ami hosszú - több évezredes fejlődés eredménye. Használatuk nem veszélytelen, és egy-egy varázslat elsajátítása igen sok kitartást, szerencsét, lelkierőt igényel. A vajákos varázslatok sikertelenség esetén egyféleképpen hatnak vissza : az alkalmazót fejfájás gyötri, elerőtlenedik. Fizikuma és Akaratereje csökken : sikeres képességpróba esetén a negyedével, sikertelen esetén a felével. A hatások 1k10 óra elteltével szűnnek meg, ezalatt az idő alatt a vajákos nem képes varázsolni.

A varázslatok megtanulása sok kitartást igényel. Még senki sem látott vajákos varázslatot leírva, az ismeretek csak személyesen adhatók át az arra méltónak találtatott személynek (Többek között azért, mert a szövegmondás közben a hangsúlyok és hanglejtések is fontosak.) Hogy mivel lehet kiérdemelni egy-egy ismeret megszerzését, az igen különböző. A legtöbb vajákos tanítványait a szolgájának tekinti, aki mos, főz takarít, és egyáltalán mindent elvégez a ház körül. Sokszor különleges feladat, valamilyen megbízatás teljesítését követi a jutalom. Néha böjtölés, vagy jó pár napos meditáció az ár. A varázslatok elsajátítása nem túl bonyolult folyamat, általában könnyen megjegyezhető mondókák tartoznak hozzájuk. Azonban ha a leendő vajákos megtanulta elsütni a varázslatot, akkor még nem képes azt bármikor alkalmazni. A varázslatokat mindig egy-egy előkészítő szertartás alkalmával kell "kiélesíteni", azaz elraktározni. A szertartást böjt előzi meg, elvonulás, a vajákos nem tarthat kapcsolatot senkivel, nem ehet, csak vizet ihat. A szertartás előtt meditálnia kell annyi órán át, amennyi ideig elvonult. (Sikeres Meditáció próbát kell dobnia, annyiszor 5% nehezítéssel, amennyi napot elvonulással töltött. Ha a meditáció sikertelen, akkor a szertartás nem folytatható.) Ezután a szertartás megkezdéseként meg kell sebeznie magát, és egy csepp vért a földre hullajtania. Ezután az előkészíteni kívánt varázslat szövegét kell hangosan szavalnia többször egymás után, és a megfelelő istennek áldozatot kell bemutatnia. (Gyógyítás előkészítése esetén a Gyógyítónak, Átkok esetén a Rontónak, stb. ) Ha a szertartás sikeresen lezajlik, akkor a vajákos 1k10 alkalommal képes alkalmazni a varázslatot, amit előkészített, de semmiképpen sem többször, mint ahány napot elvonulással töltött. Ezeket korlátlan ideig felhasználhatja, és természetesen egyszerre többféle vartázslatra is fel lehet készülve. Ha egy varázslatból "még van raktáron", de a vajákos egy újabb szertartás alkalmával ezen varázslatra készül, a varázslatok száma nem összegződik, azaz annyi varázslatot tud utána alkalmazni, amennyire az utóbbi szertartásnál felkészül.

A vajákosok sokkal inkább tapasztalati úton tettek szert a mágia tudományára, nem olyan tudományos alapon közelítik meg a kérdést. Egy-egy varázslatot nem tudnak a végtelenségig variálni, tetszés szerint módosítani (hosszát, erejét, hatótávolságát). A lehetséges módosítások a varázslatoknál vannak feltüntetve.