Vissza a fooldalra

"Egyedül félszárnyú angyalok vagyunk, s csak úgy tudunk szárnyalni, ha összekapaszkodunk"

  

Az Elme Útja

A képzettség eredete

Ez a tudomány még kevésbé ismert és elterjedt, mint a mágia, mivel fiatalabb is. Tulajdonképpen a mágia hívta életre ezt az új rendszert. Néhányan a lények közül, akik - szerencsétlenségükre - közelről tapasztalhatták meg a mágia erejét, ám - szerencséjükre - túlélték ezeket a megrázkódtatásokat, különös megfigyeléseket tettek. Felismerték, hogy rengeteg mágia a tudaton át hat a megtámadott lényre.
Óvatos kísérletekbe kezdtek, és felfedezték, hogy a legtöbb mágia hatását korlátozni vagy torzítani lehet megfelelő tudati beállítottsággal. Sikerült hatásos technikákat kidolgozni, és megfelelő módszert találni a tudás átadására. Ellentétben a mágiával ezek a tanok titkosak, és csak igen szűk körben terjednek. Leginkább magányos mesterek oktatják, és néhány különleges iskolában tanítják meg kevés számú kiválasztott tanítványnak. Az első mesterek röviddel a tanok alapjainak lefektetése után külön utakra térve kutattak tovább, majd elváltak és nem is találkoztak többé, noha testvérek voltak. A tanok kevés helyen, ám igen változatos eszmei környezetben kezdtek el terjedni. Mostanság három utat különböztetnek meg az alkalmazott technikák stílusa alapján : Változás Útja, Pusztítás Útja, Harmadik Szem Útja.
A mesterek olyan lények voltak, akik már előtte is foglalkoztak elméjük formálásával, birtokában voltak néhány alaptechnikának technikának. Ezek a technikák is beépültek az új rendszerbe.
Az alkalmazások legfontosabb jellemzője, hogy fegyelmezett elmét kívánnak, így nem taníthatók akárkinek. Meditációs gyakorlatok sorával teszik az elmét engedelmes eszközzé, csak ezután jöhet az igazi tanulás.

A képzettség elsajátítása

Aki meg kívánja tanulni ezeket a módszereket, és megtalálja a megfelelő mestert, az már eleve szerencsésnek mondhatja magát. Mivel ez a képzettség szinte egyáltalán nem ismert, így ritkán fordul elő olyan eset, amikor egy kalandozó karakter szándékosan ilyen mestert keres. Ha speciális iskolába járt, akkor esetleg - mint a legjobb tanítványok egyikét - mesterei kiválaszthatják, és taníthatják. Különben csak a véletlen - és a Mesélő jó szíve - hozhatja össze őt valakivel, aki annyira járatos ebben a tudományban, hogy oktatni is képes. Mivel ezek a tanok titkosak, így természetesen nem fogja nagy hangon hirdetni az illető ez irányú elhivatottságát, és nem fog bárkit tanítványul fogadni.
Megpróbálom még pontosabban megfogalmazni a dolgot, a félreértések elkerülése végett : az előfordulhat, hogy a játékos szeretné, ha karaktere járatos lenne az Elme Útjának néhány technikájában, de az nem engedhető meg, hogy a karaktere a játék folyamán ilyen mestert keressen, mivel nem is tud a technikák létezéséről. Hogy miképpen lehet akkor mégis tanítvánnyá válni ?
A tanok titkosak, ám művelői mégis terjesztik ezeket. A mesterek életük folyamán végig arra törekednek, hogy tanítványokat találjanak, és bevezessék őket ezekbe a titkokba. Nem taníthatnak akárkit, gondosan meg kell válogatniuk, kit avatnak a bizalmukba. Azonban ha egy ilyen mester az utadba kerül, és alkalmasnak talál téged a megtiszteltetésre, akkor valószínűleg felajánlja a lehetőséget. Persze számíthatsz egy-két nehéz próbára a tanulás megkezdése előtt.

A tanulás menete

A tanulás nem a technikák elsajátításával kezdődik, hanem meditációval. Egy év szükséges ahhoz, hogy elmédet megfelelően hajlékonnyá, rugalmassá, engedelmessé tedd az ismeretek befogadására, és a technikák kivitelezésére. Ez alatt az idő alatt a mester által szigorúan meghatározott életmódot kell folytatnod. Ez általában mindennapi gyakorlást és oktatást jelent, igen kevés szabadidővel.
Egy elég általános napi időbeosztást olvashatsz itt :

  • korai kelés ( kb. 6 órakor )
  • légző és tornagyakorlatok ( kb. 7 óráig )
  • reggeli elkészítése, elfogyasztása, némi házimunka
  • 2-3 óra elméleti oktatás, meditáció
  • ebéd elkészítése, elfogyasztása, némi házimunka ( dél körül )
  • 2-3 óra meditáció
  • 3-4 óra testgyakorlás
  • 1-1,5 óra szabadidő
  • vacsora elkészítése, elfogyasztása, némi házimunka ( 6 óra körül )
  • 1-2 óra meditáció
  • alvás

A játék nyelvére lefordítva ekkor kiesel a kalandozásokból, és időd nagy részét szellemi energiáid ébresztgetésére fordítod. Ez tanulóidőnek számít, úgy, mintha bármely más képzettségedet fejlesztenéd, azonban bizonyos korlátozások érvényesek rád. Elméleti tanulmányokként a meditációval foglalkozol, semmi mással, ez köti le minden erre fordítható idődet, és valamivel többet is. Természetesen meditációs százalékod növekszik a rá fordított időnek megfelelően. Ha a nulláról indultál, akkor ez kb. 65-70%-os képzettséget eredményez az év végére. Szükséged is lesz rá. Ami a fizikai képzettségeket illeti, láthatod magad is, hogy a testgyakorlás kötelezően bele van építve a napjaidba, tehát itt is fejlődhetsz. A fizikai képzettségek nem mindegyikét fejlesztheted azonban ekkor, mivel a mestered úrmutatásait kell követned.
Ez alatt az egy év alatt szinte biztosan tartózkodnod kell a fegyveres harctól, az ehhez kapcsolódó képzettségek fejlesztése tehát nem lehetséges. A mindenképpen ajánlott "sportok" : úszás, futás, lovaglás, evezés. A "némi házimunka" megjelölés keretében is igen izgalmas dolgokkal ismerkedhetsz meg. Valószínűleg neked kell ellátnod nemcsak magadat, de mesteredet is. A helyzettől függően így előmenetelt tanúsíthatsz a halászat, vadászat, erdőjárás, földművelés, állattartás, főzés és egyéb hasznos ismeretek terén (a takarítást és mosogatást nem vettük fel a képzettségek közé). Néha valamely fegyver nélküli harcmodor gyakorlása is megengedett, előfordulhat, hogy tanítód személyében ebben is mesteredre találsz.
Mestered általánosan arra az életmódra és eszmerendszerre fog téged oktatni és szoktatni, aminek maga is híve. Elvárja majd tőled, hogy te is ehhez igazodj. Ez az eszmerendszer azonban mesterenként igen eltérő lehet, attól függően, hogy ő maga hol, kitől tanulta a technikákat.
Amennyiben az egy év leteltével még mindig érdemesnek tart arra, hogy megossza veled a tudását, akkor megkezdi az egyes technikák tanítását neked. Mielőtt azonban a titkos tanokban bevezetne, szavadat veszi, hogy e tanokat te is titokban tartod.
A technikák alapvetően kétfélék lehetnek. Az egyik csoportba azok a technikák tartoznak, melyek egy állandó készültségi szinten tartják az elmédet, és így folytonos védelmet nyújtanak a váratlanul bekövetkező támadások ellen, vagy hosszú távon segítenek egy feladat végrehajtásában. A másik csoportba tartozó technikák egyszeri, viszonylag hirtelen energia felszabadítással járnak, és rövid idejű védelmet nyújtanak. Természetesen ebben a csoportban vannak támadó technikák is.
Az állandó védelmet nyújtó alkalmazások fenntartása természetesen bizonyos időközönkénti "karbantartást", frissítést igényel. Felépítésük egy elég hosszú meditáció eredménye, míg a szinten tartást általában naponta pár perc leforgása alatt biztosítani lehet. A gyors alkalmazású technikák is igényelnek naponta pár perc meditációt, mert elmédet elő kell készíteni alkalmazásukra. Egy-egy technika elsajátítása további heteket, vagy hónapokat vesz igénybe. A napirend marad a régiben, a korlátozások továbbra is érvényesek. Ha úgy gondolod, hogy elég technikával ismerkedtél meg, vagy mestered nem kíván már többet tanítani neked, akkor az oktatás véget ér. Ekkor meg kell erősítened esküdet, mely a titoktartásra vonatkozik. Ha mestered érdemesnek talál rá, akkor megkapod az engedélyt arra, hogy a tanultakat továbbadd, a meglévő korlátozásokat figyelembe véve.
Az esküszegést minden esetben halállal büntetik, és ez elől eddig még senki sem menekült. Ennek biztosítéka, komoly kondicionálás, mely téged megakadályoz az esküszegésben. Ha ezt a gátat valami eltörli, az olyan változásokat hoz létre az elmédben, aminek következtében meghalsz, vagy nem leszel képes folytatni eddigi életedet. Mivel az Elme Útja és minden alkalmazója a Léleklátó különleges pártfogását élvezi, így árulóként az ő haragjával kell számolnod.