Vajákosok által készíthető varázstárgyak

A vajákosok sokféle varázserővel rendelkező tárgy készítésének módját ismerik. Előfordul, hogy valakinek készítenek egy védő amulettet, vagy valamilyen varázsszert, de elsősorban olyan tárgyakat állítanak elő, melyek a saját varázshatalmukat növelik. A tárgyak elkészítéséhez szükésges a tárgyszentelő rituálé ismerete, melyet egy mestertől sajátíthat el az illető.
Ha egy sámán saját magának készít varázstárgyat, akkor azt csak ő maga használhatja, bárki más kezében közönséges tárgynak számít, bármennyi ideje is érintette utoljára gazdája. Ezek a tárgyak nem "vesznek össze" egymással, azaz nem vesztik el varázshatalmukat, ha egymáshoz érnek. Ez a mások számára készített eszközökre azonban már nem igaz.
A sámánnak előre el kell terveznie, hogy kinek készíti a tárgyat, mert szinte minden esetben szüksége van az illető testének egy darabjára (haj, szőr, köröm, stb.), melyet a varázslat végén el kell égetnie. A sámánok hite szerint ekkor a leendő tulajdonos a lelkének egy darabját adja át a sámánnak, ami a tűzben őrző szellemmé válik, és beköltözik az elkészült tárgyba. Mivel a varázslók is hasonló tanokat vallanak a varázstárgyak természetéről, valószínű, hogy tényleg valahogy így történik a dolog.
A személyre szólóan készült varázstárgyak csak akkor fogadnak el új gazdát, ha előző tulajdonosuk már meghalt. Tulajdonosuk halála után, ha az új tulajdonos már 28 napja (1 hónapja) folyamatosan magáénak mondhatja a tárgyat, akkor az attól kezdve varázstárgyként működik számára.
Egy sámán mindig felismeri a vajákos mágiával készített varázstárgyakat, ha meditatív állapotban rájuk tekint, vagy ha szellemalakban van. Azt is meg tudja ilyenkor mondani, hogy éppen van-e tulajdonosa a tárgynak, és az jelen van-e.

Varázstárgyak

Saját használatra készíthető tárgyak

Sámándob

A sámánok egyik legfontosabb segédeszköze a dob. A sámán csak olyan anyagokat használhat a készítéséhez, amiket maga gyűjtött, szerzett, készített. Az elkészítés megközelítőleg egy hónapig tart. A vajákos eldönti, hogy mely -általa ismert - varázslatokhoz kívánja a dobot segítségül használni. Ezekből egyet-egyet a "dobba zár", azaz sikeresen elsüt a tárgy készítésének ideje alatt a tárgytól legfeljebb 5 m távolságra.. Ekkor a varázslat hatása nem jön létre, mert az "beköltözik" a dobba. Mikor az összes varázslatot "beköltöztette", a dob maga is elkészült, akkor a sámán dob egyet a vajákosságára. Amennyivel sikeres a képességpróbája, annyi %-os dobot sikerült készítenie. A dob ezentúl ennyi %-ot ad annak a varázslatnak az esélyéhez, ami bele van zárva, ha a a sámán használja a varázslat elsütésekor, azaz a varázslás ideje alatt végig kézben tartja, és legalább egyszer megszólaltatja. Minden használattal a dob veszít egy százalékot az erejéből. A sámánoknak egyszerre csak egy dobjuk lehet. Az erejét vesztett dobot újra fel lehet használni. Néha egy-egy dobot nemzedékek sora használ.

57. példa

Sámánbot

A bot a sámán erejének, varázshatalmának kiterjesztője. Varázslat tároló, gyorsító és erősítő eszköz. A sámán elmondhat egy varázslatot, amivel a botba zárhatja azt, és később onnan használhatja. Mikor elmondja a varázslatot, az esetleges komponenst a bothoz érinti. A varázslat 1k10 évig marad a botban, és onnan bármely belezárt varázslat 5 IE alat hívható elő. Egy botba annyi varázslat zárható, amennyivel a sámán megdobta a vajákosságát a készítésekor. A fából készült bot 10%-ot ad minden természet alapú varázslathoz, ha a sámán varázslás közben kézben tartja, a csontból készült pedig minden ártó varázslathoz.

Sámánruha

A sámánok általában különleges ruhákat hordanak, egyes varázslatokhoz jelmezt öltenek. A sámán készíthet magának olyan ruhát, melyben bizonyos varázslatok sikerére nagyobb esélye van. A ruhát magának kell elkészítenie, saját maga gyűjtötte, készítette alapanyagokból. A ruha egy bizonyos isten által támogatott varázslatokat erősíti 10%-al.

Mások számára is elkészíthető tárgyak

Szelleműző amulett

Az amulett úgy működik, mint egy folytonos Szelleműzés varázslat. Fémből készült medál, a Másvilág Urának szimbólumával, melyet nem feltétlenül a vajákos maga készít, csak mágikussá tesz. Elmond egy Szelleműzés varázst, és a leendő tulajdonos testének egy darabkáját a medálhoz érinti. A medál olyan erős lesz, mint ahány százalékkal a vajákos varázslata sikeres volt. Bármely testtel nem rendelkező élőholt, mely meg kívánja támadni egy ilyen amulett tulajdonosát, Akaraterőpróbát dob annyi levonással, mint amennyi a varázstárgy erőssége. Ha a próba sikeres, az amulett nincsen hatással rá, ellenkező esetben nem tud ártani a tulajdonosnak.
Ezt az amulettet el lehet készíteni nem személyre szólóan is, de akkor erőssége feleződik.

Betegségektől védő amulett

Fémből készült medál, a Gyógyító szimbólumával, melyet nem feltétlenül a vajákos maga készít, csak mágikussá tesz. A tulajdonosnak, ha betegség támadná meg, az első Egészségpróbájához annyi százalék jár, amennyivel a vajákos varázslata sikeres volt, amennyiben az Egészségpróba pillanatában az amulett hozzáért a testéhez. Ha már megkapta a betegséget, akkor az amulett nem használ.

Átkoktól védő amulett

Csontból készült medál, az Átokvonó szimbólumával, melyet nem feltétlenül a vajákos maga készít, csak mágikussá tesz. A tulajdonosnak, ha (vajákos) Átkot mondanának rá, annyi százalék jár a próbájához, amennyivel a vajákos varázslata sikeres volt, amennyiben a próba pillanatában az amulett hozzáért a testéhez.
Ezt az amulettet el lehet készíteni nem személyreszólóan is, de akkor erőssége feleződik.

Rontástól védő amulett

Csontból készült medál, az Átokvonó szimbólumával, melyet nem feltétlenül a vajákos maga készít, csak mágikussá tesz. A tulajdonosnak, ha Rontást mondanának rá, annyi százalék jár az Akaraterőpróbájához, amennyivel a vajákos varázslata sikeres volt, amennyiben az Akaraterőpróba pillanatában az amulett hozzáért a testéhez. A megfordított Rontás varázst az amulett minden esetben megakadályozza, ha hozzáér a tulajdonos testéhez, így ilyenkor le kell venni.
Ezt az amulettet el lehet készíteni nem személyreszólóan is, de akkor erőssége feleződik.

Mágiától védő amulett

A medált a vajákosnak kell készítenie, s készítés közben szárított rozmarngot kell beletennie. A tulajdonosnak, ha varázslói varázslatot mondanának rá, annyi pozitív módosítója van mágikus hatással szemben, amennyivel a vajákos varázslata sikeres volt, amennyiben az varázslat pillanatában az amulett hozzáért a testéhez. Ez a pozitív módosító nem a varázsló képzettségpróbájának esélyét csökkenti, hanem a célszemély (az amulett viselője) ellenpróbájának sikerét növeli, tehát olyan esetekben, amikor nincs ilyen próbára lehetőség, az amulett hatástalan.

79. példa

Mágikus italok és egyéb szerek

Bájitalok, főzetek

A vajákosok általában járatosak a Herbalizmus tudományában, de főzeteiknek a gyógynövények hatásán kívül varázserőt is képesek kölcsönözni. Ezt az energiát ráolvasással, és egyéb bűvölő tevékenységekkel plántálják az italokba. Van ezek között is olyan, amit személyre szólóan kell készíteni, de a legtöbbje általános használatú.

Szerelmi bájital

Talán mondanom sem kell, hogy igen népszerű és keresett készítményről van szó. Az alapfőzet nem kötött pontosan, de mindenképpen tartalmaznia kell nemi vágyat növelő szert. A vajákosnak a főzet készítése közben bele kell szórja a két célszemély testének egy darabkáját, és a megfelelő igéző és megkötő mondókákat kell mormolnia.
Ez a szer tehát nem alkalmazható bárkire, a megrendelés pillanatában már ismerni kell a két célpontot, akikkel majd a bájitalt meg akarjuk itatni. Nem feltétlenül egyszerre kell meginniuk a készítményt, de mindenképp egy nap leforgása alatt.
A hatás megközelítőleg negyed óra alatt teljesedik ki, és Akaraterőpróba dobható ellene. Ha a próba sikeres, akkor az áldozatnak szimpatikus lesz a másik fél, de nem esik szerelembe. Ha pedig a próba felezve is sikeres, akkor az italnak semmilyen hatása nincs. Így aztán néha előfordul, hogy a szerelem csak egyoldalúan alakul ki.
Ha az áldozat tudomást szerez a dologról még a kiteljesedés előtt, akkor az Akaraterő próbára +20% jár, de le is mondhat róla.
Ha a célszemélyek közül az egyik jelen van a szer készítésekor, és hozzájárul a dologhoz (netán ő a megrendelő), akkor együtt mondhatja a megkötő versikét a vajákossal. Ha ekkor sikeres Akaraterőpróbát tesz, ez 20%-al erősítheti a szer hatásást (levonás a másik fél Akaraterőpróbájából).

Átváltoztatás itala

Az ital elfogyasztása esetén a célszemély 1k10 IE alatt átváltozik valamilyen állattá. A hatás ellen Intelligencia próba dobható. Ha a próba sikertelen, az áldozat csak igen korlátozott mértékben képes tudatánál maradni, az állati ösztönök veszik át az irányítást. Ha a próba sikeres, akkor pontosan tudja, hogy ki ő, és mik a céljai, azonban az ösztönök irányítják a testet. Ha a próba felezve is sikeres, akkor ura új testének, és tudata tiszta.
Az italt a vajákos nem személyre szólóan készíti, bárki issza is meg, azon hat. A készítéskor annak az állatnak/szörnynek a porrá tört csontjai kell az italba kevernie, amivé majdan a fogyasztóját változtatni akarja. Más intelligens lénnyé nem lehet változtatni.
Egy adag elfogyasztása esetén az áldozat 1k10 napra változik át, az adag növelésével arányosan az időtartam is növekszik. Átváltozott alakban elfogyasztott ital szintén meghosszabbítja az időtartamot. Egyik állati formából másik állati formába nem lehet átváltoztatni.
A hatás megszüntethető, ha a bájitalt úgy készítjük el, hogy az áldozat fajának megfelelő csontot főzünk bele. Ha ilyen csontokat az átváltoztató italba is főzünk bele, akkor viszont a hatás állandósul, visszaváltoztató bájital nélkül az áldozat örökre állati formájában marad.
Mivel az áldozat lelke nem alakul át, így egy vajákos szellemalakban mindig képes felismerni az ilyen állatokat, és sikeres Lényismeret próbával megállapíthatja az illető eredeti faját.

Rendszer

Világ

Lexikon

Tartalom