Társadalom

Életmód, szokások, lehetőségek

Újvilág társadalma nagyban hasonlít arra a világra, melyben jelenleg élsz. A legtöbb itteni szokást és szabályt ott is alkalmazhatod. Ha pontosabb meghatározást kívánsz, akkor a társadalmi formák, berendezkedés, a lények viszonya egymáshoz leginkább a föld ókori állapotainak felel meg i.e. II. évezredtől időszámításunk kezdetéig, valamint egyes területeken a földi kora középkor társadalmi berendezkedése valósul meg.
Ha több ismeretet kívánsz megszerezni a társadalomról, ajánlom a görög városállamok, vagy a Róma történelmének tanulmányozását, vagy a kora középkori lovagi társadalmat. Persze egzotikusabb tájakra is kalandozhatsz ( Egyiptom, Kína, Japán, vagy valamelyik nagy indián birodalom ).
Egy-egy településen a lakók nagy része még ismeri egymást, vagy legalábbis a saját környezetét, hisz nincsenek több milliós metropoliszok. A társadalmi megbecsülésnek vagy megvetésnek így elég nagy súlya van. A bátor vagy nagylelkű tettek híre éppen úgy sokat nyom a latban egy-egy lény megítélésében, mint a kétes hírnév, az eljátszott becsület. A kalandozók tettei nem csak a közvetlen fizetségben vagy büntetésben mérhetőek, hanem az illető későbbi életében meghatározó szerepet játszhatnak.
Könnyen előfordulhat, hogy noha a feladatért felkínált jutalom csekély, a társadalmi megbecsülés bőven kárpótol ezért. A legtöbb helyen igen sokat adnak az adományozott címekre, a felvett, vagy mások által kitalált ragadványnevekre, jelzőkre.

Gyermekek, ifjak, felnőttek

Újvilág társadalmában fontos szerepet tölt be a fiatalsággal való törődés, az utódok nevelése. A felnőttségig több szakaszon jut át a megszületett lény. Az első élet szakasz megszületésétől hét éves koráig tart : ez az idő a "kölyökkor". A következő hét éves korától tizenhét éves koráig : ez a gyermekkor. Tizenhét éves korától ifjúnak számít, már tulajdonképpen felnőtt, de még számíthat szülei, rokonai támogatására. Ez a boldog állapot huszonöt éves koráig tart.

Kölyökkor : Újvilágon az élketkörülmények még nem olyan jók, mint itt a Földön a mi korunkban. A gyermekeket megszületésüktől rengeteg veszély fenyegeti, sokan meghalnak. Ezért a gyermekeket addig nem is nagyon veszik komolyan, míg el nem érik a hét éves kort. Addig csak olyan ajándéknak tekintik, amit bármikor visszakérhet a sors. Kölyöknek nevezik őket, gyakran még nevet sem adnak nekik addig, esetleg hetedik életévüket betöltve újat kapnak.

Gyermekkor : Aki eléri a hetedik életévét, az már jó eséllyel felnőtté is válik. Már megtanult vigyázni magára, a betegségekkel szemben ellenállónak bizonyult, és most már elég értelmes ahhoz, hogy tanulhasson. A szülőnek természetesen döntő szava van az első időkben a gyermek neveltetését illetően. Sok olyan iskola működik, ami ingyenes, vagy viszonylag olcsó. Persze a különleges tudományok tanulása itt is anyagi és egyéb nehézségekbe ütközhet. Újvilág legtöbb lénye hét éves korától tizenhét éves koráig mindenképpen tanul, vagy tanoncnak számít egy oktató keze alatt, de a legtöbben egészen huszonöt éves korukig az iskolapadokat koptatják.

Ifjak : A tizenhetedik év Újvilág legtöbb népénél a felnőttkor kezdete. Néhol ez tizennégy, tizenhat, tizennyolc, huszonegy, hoszonnégy évre módosul. A legtöbb helyen bevett szokás, hogy ekkor a fiatal patrónust, példaképet választ magának. Nem istent, hanem valaki ismerőst, közeli rokont. Általános kikötés, hogy az illető betöltse a 25. életévét, azaz már meghaladja azt a kort, amikor még maga is támogatást kérhet. A patrónus nemcsak követendő példaként lebeg az ifjú szeme előtt, hanem komoly támaszként is szolgálhat. A tizenhetedik születésnapját betöltve a fiatalok ellátogatnak az általuk kiválasztott személyhez, és felkérik erre a feladatra. A választás már nem kell, hogy feltétlenül egyezzen a szülők akaratával. A felkérést nem kötelező elfogadni, bár - a felelősség mellett - ez mindig nagy megtiszteltetés is.

A földi patronáláson kívül minden ilyen korú fiatal önkéntes támogatója Lomar apó.

Felnőttkor :Ha Újvilág szülötte betöltötte a 25. életévét, akkor már a saját lábán kell megállnia a világban. A szülőknek és rokonoknak többé nem kötlessége támogatni őt, joggal elvárhatják, hogy eltartsa magát, és önállóan oldja meg a felmerülő problémákat. Ekkortól teljes jogú tagja a társadalomnak, lehet patrónus is.

Az iskolarendszerről

A civilizált területeken általában igen magas színvonalú az oktatás. A nagyobb városokban szinte bármely mesterség, vagy tudomány tanulható, és a városokat övező kisebb településeken is található néhol iskola. A szakmák elsajátításának rendszere hasonló a földihez, azaz a leendő mester általában igen fiatal korban mindenesként kezd, majd inas, és segéd lesz belőle.
Némely város, vagy templom ingyenes iskolát működtet a szegényebb sorsú fiataloknak, egyébként az oktatásért fizetni kell. A nagyobb városokban Tudósházak és Mágusiskolák is működhetnek.
Ha mint játékos karakter, két kaland közötti üres idődet tanulásra szeretnéd fordítani, és mestert keresel hozzá, akkor olyan mestert kell találnod, akinek a tanulni kívánt képzettsége legalább 30%-al magasabb a tiédnél. Az oktatás díja megállapodás kérdése, de általában elmondható, hogy egy óráért annyi rezet kell fizetned, ahány hétig tart a képzettség 10%-os elsajátítása.

70. példa

Persze az iskolák, illetve az azokat üzemeltető közösségek sem tisztán a napi jócselekedet ürügyén tanítják ingyen, vagy viszonylag olcsón a diákokat. A városok, vagy templomok ingyenes iskoláiban végzett diákok egész életükben szolgálattal tartoznak a ismeretekért. Ez persze nem azt jelenti, hogy minden volt növendék éhbérért az intézmény szolgálatában tölti életét. A tehetségesebb diákok már tanulóéveik alatt is oktatják a fiatalabbakat, vagy részt vállalnak az iskola egyéb irányú munkáiban. Előfordul, hogy tanulmányaik befejezése után egy pár évig még az intézmény szolgálatában állnak.
Vannak olyan tanulók, akiknek valamely közösség biztosítja a tandíjat. Egy többfajú városban mindig fontos tényező a fajok közötti erővisznyok alakulásában a "tanult koponyák" aránya. Így egy-egy faji közösség taníttathatja reményteljesebb fiataljait.
Az iskolák persze nem csak adományokból, támogatásokból, meg tandíjból tartják fenn magukat. Noha - mint írtam - a városokban igen magas színvonlú az oktatás, ez nem jelenti azt, hogy mindenki él is a lehetőséggel. Újvilág lényeinek legtöbbje megelégszik a számára a boldoguláshoz szükséges minimális tudásanyaggal. Aztán ha mégis szüksége van valamilyen általa el nem sajátított tudományág vívmányaira, akkor összekuporgatja a kellő pénzt, és megfizet valakit, aki ért a dologhoz. Az iskolák bevételeinek kisebb-nagyobb része ilyen munkákból származik.

Rangok, nevek, kiváltságok

Mint már a fejezet elején említettem Újvilágon a társadalmi megbecsülésnek súlya van. A születetéssel járó rangok hatalmat adhatnak más lények fölött, de igazi megbecsülést a saját tettekkel kivívott elismerések jelentenek. Ezek az elismerések persze tájanként, városonként változnak.
A vad törzseknél az elismerést a hadi tettek, vagy a különleges képességek, idősebb korban a bölcsesség hozza. A vadászoknál - mérettől függően - egy-egy farkas, medve vagy egyéb vad egyedüli elejtése számít komoly tettnek. A harcosoknál az ellenséggel vívott csaták, párbajok emelik a dicsőséget. Nagy megbecsülésnek örvendenek a füvesasszonyok, az álomfejtők, jósok, állatidomítók, néha a mulattatók is.
Sok törzsnél a tagok tetteit lakóhelyükről, ruházatukról, személyes tárgyaikról olvashatja le a hozzáértő. A civilizáltabb helyeken szintén lehet az elért megbecsülésnek látható formája, bár kissé más módon. Erre példa egy a város vezetőinek nyakában lógó érme, vagy pecsét, a papság vagy a katonák ruhája, vagy egy-egy kitüntetés.
Nagy elismerés az adományozott cím, vagy név. A nevek elé vagy mögé gyakran kerülnek jelzők, melyek az illető tetteire, jellemére utalnak : Nagyerejű, Furfangos, Hős, Könnyűléptű, stb. A ragadványnevek nem feltétlenül jelentenek elismerést : Bukott, Aljas, Csalfa, Enyves, stb.
Vannak olyan rangok, melyekhez kiváltságok járulnak. Ilyen például az, ha egy város hivatalnokai kedvezméyesen látogathatják a város színházát, vagy a katonák téli őrszolgálat után egy kupa forralt borra jogosultak a helyőrség ivójában.

Rokonok, ismerősök, közösség

Ha létezésed egy új formájaként, karaktert alkotsz Újvilágon, akkor az a lény feltétlenül tartozni fog valahova. Elsősorban is lesznek szülei, még akkor is, ha nem ismeri őket. Lesz származása, és fajából adódóan már eleve beletartozik egy bizonyos közösségbe. Lesz egy lakóhelye, egy város, falu, vagy erdei tisztás, amelynek közösségéhez szintén bizonyos kapcsolatok fűzik.
Újvilágon még nincsenek több milliós települések, nincsenek többemeletes betonházak kockalakásokkal. Még a nagyobb városokban is a lakosok jól ismerik és tetteik szerint megítélik egymást. Míg egy lény fiatal, általában szülei, rokonai, gondviselői társadalmi súlya alapján ítélik meg őt is. Azonban ha felnőtté válik, ideje, hogy saját cselekedeteti szabják meg a közösségben elfoglalt helyzetét. Mivel nagy szégyen, ha valaki felnőttként is rokonai kenyerén él, a lények itt is munkát vállalnak, mint ahogy a Földön volt szokás.
Sokan vannak, akiknek a családi "vállalkozás" rögtön munkát és megélhetési lehetőséget is biztosít. Egy ilyen születéstől meglévő elkötelezettség ugyan néha igen nyomasztó lehet, mégis gyakran vonzó, mert a család hírnevének és társadalmi, gazdasági súlyának növelése minden családi kötelékben élő faj értékrendjében igen előkelő helyet foglal el.
Mivel a közösségek tagjai nem szakadtak még el egymástól, az üzleti ügyek egyben társadalmi ügyek is, az előrehaladáshoz a személyes kapcsolatok, a megfelelő ismeretségi kör elengedhetetlen. A különböző megállapodások gyakran szóban köttetnek, és az adott szónak súlya, a megszegett eskünek súlyos következménye van. A közösség érdekében tett erőfeszítések gyakran busásan megtérülnek a társadalmi elismerés által.
Ha már az anyagiaknál tartunk, ideje részletesebben is tárgyalni Újvilág gazdasági viszonyait.

Pénzügyek

Pénz, kereset, árak

Újvilágon általában háromféle fémből vernek pénzt : aranyból, ezüstből és rézből. Természetesen nincs egységes pénz, mivel a kultúrák elzártak egymástól, és az árak sem egységesen ("központilag") szabályzottak. Mégis, mi meghatároztunk néhány alapértéket, úgy mint a fegyverek és páncélzatok árai, és itt található egy táblázat a keresetekről és az árakról.

1 arany 100 ezüst 10 000 réz/bronz
  1 ezüst 100 réz/bronz
 

Árak

Keresetek

Ez pontosan arra elég, hogy arányokat alkoss. Lehet, hogy azon a vidéken, ahol a karaktered éli életét egy tőr nem öt ezüstbe kerül, hanem hétbe, mert ritka a fém. Lehet, hogy kagylókat használnak pénz helyett, vagy még cserekereskedelem van.
A lényeg az, hogy ezzel a viszonyítási alappal megállapíthatod, milyen mennyiségű fizetőeszközre van szükséged, és azt mennyi munkával szerezheted meg.

Világkép

Újvilág lakói ismerik és használják az Újvilág szót világuk megnevezésére. Ha a földre, azaz a bolygóra utalnak, azt Venosznak nevezik, ilyen néven istent is tisztelnek, aki az Elvonulás havának első hetét uralja. Az általános nézet valami kezdetleges Gaia képre hasonlít. Megszemélyesítik, élőnek tekintik a bolygót, és valamennyire tudattal rendelkezőnek.
A mágia megjelenése nagy változásokat hozott. Főleg a különféle kereső varázslatok és a Teleport forradalmasította a földrajzot, a térképészetet, és némileg a csillagászatot is. A Teleport segítéségével összeköttetések létesültek a főbb varázslóközpontok (főleg a varázslóiskolák-tornyok), valamint a nagyobb városok között. Néhány nagy távolságban háromszögelt kereső varázslat pedig egyértelművé tette, hogy Újvilág gömbölyű.
Ez a felfedezés a köztudatba még nem nagyon hatolt be, Újvilág egyszerű lényeit nem is nagyon érinti, hisz 8-10 napi járóföld távolságban ennek nincs is jelentősége, és kevesen jutnak életük során ennél messzebbre otthonuktól. A Tudósházakban azonban előszeretettel oktatják az új tanokat, és egyes helyeken bősz térképezés indult meg a varázslók segítségével. Ezek a térképek - hála a mágiának - meglehetősen pontosak.

A világképről bővebben

Rendszer

Világ

Lexikon

Tartalom