Karakteralkotási tanácsok

Mivel ebben a játékrendszerben a karakterelkotás az egyik legnehezebb feladat, ideje, hogy némi támpontot nyújtsunk hozzá. Itt találhatsz néhány kidolgozott karaktert, és részletesen végigvezetünk a kidolgozási folyamaton.
Mielőtt ennek nekikezdenénk, néhány alapvető dolgot előre kell bocsátanunk. Mivel ebben a rendszerben igen sok faj és képzettség közül választhatsz, és nincsenek kasztból adódó korlátozások sem, szinte minden a játékoson múlik. Az a tapasztalatunk, hogy az első (néha még a sokadik) karakter kidolgozásakor (is) a bőség zavara okozza a legtöbb gondot. Azt még csak-csak sikerül eldönteni (fél, egy óra tépelődés után), hogy milyen fajú legyen a karakter, de a képzettségek elosztásánál már igen nehéz megfelelően válogatni.
Általánosan azt figyelhettük meg, hogy már a főértékek elosztásánál is az első pillanatban soknak tűnő 150% végül mégis csak szűkösen elég. Aztán a képzettségek közül annyi minden tűnik első látásra nélkülözhetetlennek, hogy sokkal több kerül felírásra, mint amennyire később időt sikerül áldozni. Ez végül is azt jelenti, hogy jól dolgoztunk, mert ez volt a célunk. Ha mindenre jutna százalék és idő, akkor mi lenne a játék célja?

A főértékekről

Hogy a hat főérték mit fejez ki, arról máshol olvashatsz. Ami első látásra esetleg nem nyilvánvaló, az az, hogy a főértékek meghatározzák néhány olyan képzettség értékét, ami kezdetben nem növelhető, tanulható. Az - ugye - mindenkinek feltűnik, hogy a Fizikumod határozza meg az Életpontjaid és Eszméletpontjaid számát. A többi képzettség közül a Koncentráció, és a Kitartás nem annyira létfontosságú, de az Észlelés már igen, az pedig az Intelligenciából ered. Nem azt jelenti, hogy milyen éles a szemed, vagy a füled, hanem hogy a beérkezett információkat milyen jól tudod értelmezni. Még a tapasztalt játékosokkal is előfordul, hogy egy harcos karkater megalkotása után, már a játék közben jönnek rá : szép a 60-70-es Fizikum, de a 20 körüli érték az Észlelésen igencsak soványka. Ami pedig a Megjelenést illeti (mint a többi játékrendszerben, itt is igen gyakoriak az első időkben a rossz megjelenésű karakterek), az nagyban befolyásolja a többi lény viszonyát a karakterhez. Ez számértékben nem kifejezhető, de - ha jó a Mesélő akkor - a játék folyamán érezhető. Igen kellemetlen tud lenni, ha a boltos, akinél megláttad álmaid fegyverét rögtön a belépéskor ellenszenvesnek talál, vagy ha a törvény őre ránézésre tíz évet adna neked a kőfejtőben.
Az előző bekezdés alapján esetleg hajlamosak lehettek olyan karaktert kidolgozni, aminek minden főértéke 30 és 50 között mozog. Nos, kétségtelen, hogy ők azok, akik az első időkben nehezebben kerülnek életveszélyes helyzetekbe. Ami azért is nagyon hasznos, mert ilyenkor még csak a szélsőségesen kiemelkedő értékű karakterek képesek kimászni belőle. Komolyra fordítva a szót : egy-egy magas (50-60 körüli érték) nagyon hasznos lehet, és igen eredményes karaktert dolgozhatsz ki, ha hangsúlyt helyezel különleges tulajdonságára. Viszont ilyenkor elkerülhetetlenül vannak a karakternek gyengéi is, amikre számítanod kell, mert ha váratlanul ér a dolog, akkor bizony könnyen lehet, hogy te leszel a parti "jószelleme".
Ha elosztottad a főértékeidet, és már dobtál is rájuk a tízoldalúval, akkor érdemes még egyszer tanulmányozni a végeredményt. Tanulmányozás közben rögtön ki is számolhatod a távolsági és közelhari fegyverekre a sebzésbonuszodat. Már ekkor érdekes dolgokat fedezhetsz fel. Az számolás nélkül is feltűnhet, ha az Ügyességed kilencre végződik, akkor esetleg érdemes áldozni a fejlesztésére, mivel 1% növekedés már megnöveli a távolsági sebzésbonuszodat. Természetesen csak akkor törődj vele, ha behatóbban kívánsz foglalkozni a lőfegyverekkel. A közelharci sebzésbonusz már egy összetettebb dolog, mivel két érték átlagából keletkezik.

72. példa

Képzettségek

Miután (kemény vívódások közepette) sikerült eldöntenetek, hogy milyen arányban osztjátok el a százalékokat a főértékeitek között, akkor újabb nehéz feladatként a képzettségekkel is ezt kell tennetek. Ajánlott a nagy időigényű és a karakter szempontjából lényeges képzettségeket (Mágiahasználat - 5 hónapos, Íjászat - 4 hónapos, stb.) a sor elejére venni, mert ezekre a legnehezebb időt szakítani. Ha megfigyeled, minél komolyabb képzettségről van szó, és minél magasabb százalékot kívánsz elérni belőle, annál több időbe kerül, és a ráköltendő hónapok száma nem egyenes arányossággal növekszik. Vannak olyan képzettségek (az öt hónaposak), amit az alapvetően rendelkezésre álló 216 hónapban nem is tudsz mesteri szinten (70%) megtanulni.
A fegyverforgatásnál pedig el kell döntened azt is, mely fegyvert, fegyvercsoportot tanulmányozod. Nem elhanyagolható szempont, hogy ha kitűnő fegyverforgató is vagy, attól még nem lesz rögtön kardod, csak ha veszel magadnak. Így hát ha harcias beállítottságú a karaktered, ajánlatos valamilyen fegyvertelen harcmodor elsajátítása is.
Ha olyan fajjal játszol, melynek a Fizikai vagy Elméleti képzettségek elsajátítására valamilyen szorzója van, akkor érdemes odafigyelned arra, mit tanítasz meg neki.

73. példa

A vértviseletből megkülönböztetünk bőr, könnyű fém, és merev fém viseletet. A vértviselet arra való, hogy ellensúlyozza a vért akadályozó tényezőjét. Ezért aztán felesleges pl. 70%-ban elsajátítanod a bőrvért viselését, mivel a legmerevebb sem akadályoz jobban, mint 50%.

Kidolgozott karakterek :

Néhány játszó karakterrel ismerkedhetsz meg itt, talán további ötleteket meríthetsz belőlük a saját karaktered megalkotásához. Ha valamelyik különösen megtetszik, akkor esetleg el is indíthatod a játékban.

Zimilka (Tündérke)

Rendszer

Világ

Lexikon

Tartalom